Miejsca Pamięci

Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości którymi od wieków kierowali się mieszkańcy Powiśla. Prawie w każdej miejscowości znajduja się pamiętkowe tablice, pomniki, figury przydrożne na których poleca się poległym w I i II wojnie światowej mieszkańcom.

 W roku 1910 społeczeństwo Powiśla zademonstrowało swój patriotyzm wznosząc piękne pomniki upamiętniające 500- lecie bitwy pod Grunwaldem. Takie pomniki powstały między innymi w Miłocinie obok Gręboszowa, w Bolesławiu, Oleśnie

 milocin panorama  

milocin face

miłocin napis  Inicjatorem pomnika Grunwaldzkiego na Miłocinie koło Gręboszowa był Jakub Bojko, miejscowy działacz społeczny, polityk, pisarz
 bolesław grunwald  

grunwald bolesław

Pomnik grunwaldzki w Bolesławiu

 jagielo olesno 3 r

Pomnik grunwaldzki w Oleśnie

 wola1

Wola Żelichowska- pomnik poświęcony bohaterom walk 1914-1920r

samocice1  samocice2 

Pomnik poświęcony bohaterom polskim żołnierzom ufundowany przez Koło Młodzeży Polskiej w Samocicach w 1923 r.

zelichow tablica

Miejsce pamięci w miejscowości Żelichów

zelichow 

 Samocice

Tablica umieszczona w kościele w Samocicach

 Gremboszow

Tablica na cmentarzu wojennym w Gręboszowie

 Podlipie1

Pomnik w miejscowości Podlipie- pomnik poświęcony jest żołnierzom poległym w obu wojnach światowych

 ujscie1

Pomnik zamordowanych ku czci zamordowanych w czasie wojny mieszkańców Ujścia Jezuickiego.

 lazarz

 Na cmentarzu w Bolesławiu znajduje się pomnik,mogiła w której spoczywają:

st. Sieżant Ignacy Łazarz ps"LOT", żołnierz AK, który zginął 3 lipca 1944 r w samotnej walce z Niemcami

w mogile spoczywają też nieznani z nazwiska żołnierze, którzy zginęli w czasie potyczki z Niemcami we wrześniu 1939 r.

lazarz1

Społeczność Gimnazjum w  Podlipiu w kwietniu 2011r odsłoniła pamiątkową tablicę umieszczoną na głazie poświęconą Zbrodni Katyńskiej i katastrofie smoleńskiej.

podlipie katyń

 Olesno cmentarz

 Na cmentarzu w Oleśnie znajduje się mogiła 9 znanych z nazwiska i 25 bezimiennych żołnierzy, którzy zginęli na terenie Olesna w potyczce z wojskiem niemieckim we wrześniu 1939 r.
 szczucin cmentarz  szczucin1
  Zbiorowa mogiła bestialsko zamordowanych we wrześniu 1939 roku 70 rannych żołnierzy i uchodźców przebywaqjących w przekształconej w szpital szkole, którą Niemcy podpalili. W 1959 roku społeczeństwo Szczucina ufundowało też poświęcony pomordowanym przedstawiony na zdjęciu  pomnik.

 mendrzechow pomnik

Pomnik poświęcony ofiarom wojen światowych w Mędrzechowie

 Kupienin

Pomnik poświęcony ofiarom wojen światowych w Kupieninie

cwikow

Dzięki staraniom młodzieży wiejskiej w Ćwikowie powstał pomnik poległych w czasie I i II wojny światowej.

 park DT

W czasie I wojny światowej oraz wojny polsko-radzieckiej zginęło wielu mieszkańców Dąbrowy. 15 listopada 1931 roku w Parku Miejskim odsłonięto pomnik pamięci patriotów, którzy polegli, walcząc w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego. Pomnik został ufundowany przez społeczeństwo miasta według projektu prof. Hanny Nałkowskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej władze miasta postanowiły wykorzystać istniejący pomnik dla uczczenia pamięci poległych w tej wojnie. Zmieniono wcześniejszą datę 1914-1920 na 1918 oraz dodano datę 1939-45. Zmodyfikowano również wygląd orła, spiłowując mu koronę. 11 listopada 1990 roku z inicjatywy Dąbrowskiego Komitetu Obywatelskiego ponownie odsłonięto pomnik z nową, granitową tablicą napisem: "Pomnik ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w latach wojny 1914-1918 i 1920".

Danielnik mały lasek na obrzeżach Dąbrowy T.

29 lipca 1944 roku po pacyfikacji Opatowa i potyczce między oddziałami partyzanckimi BCH i AK a oddziałem ukraińskich własowców kierowanych przez żołnierzy SS, Ukraińcy przeprawili się przez Wisłę i ostrzeliwali Ujście Jezuickie bronione przez drużyny AK z placówki „Gienia”. Po wycofaniu się partyzantów, własowcy dokonali pacyfikacji wsi, paląc 32 gospodarstwa i zabijając Marię Lawińską z synem Farnciszkiem i Jana Sokoła. Następnie wyłapali mężczyzn, związali ich drutem kolczastym i przez Gręboszów popędzili do Dąbrowy. W czasie drogi oprawcy zastrzelili jeszcze przypadkowo spotkanych: Tomasza Gałę i Jana Śliwę. Po doprowadzeniu umęczonych ludzi do stacji kolejowej w Dąbrowie Tarnowskiej, rozstrzelali ich wszystkich. Śmierć wówczas ponieśli:
-Bronisław Baczyński
-Ignacy Baczyński
-Bronisław Dyszyński
-Józef Gondek
-Adam Kasza
-Walery Kon
-Franciszek Kuciemba
-Jakub Łabędź
-Lucjan Maciejewski
-Stanisław Pluciński
-Jakub Rogoziński
-Tadeusz Rumas
-Józef Sambor
-Edward Sarata ps. „Góral”
-Wojciech Stankiewicz
-Edmund Unold
-Franciszek Witek
-Tadeusz Zessel ps. „Wicher”

Zwłoki pochowano na miejscu egzekucji, ale członkowie ruchu oporu ekshumowali je w nocy i przewieźli na cmentarz w Opatowcu i Gręboszowie. Dziś na miejscu zbrodni wznosi się pomnik. „Miejsce uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w lipcu 1944 roku”.

Danielnik

szarwark pomnik

szarwark pomnik1